Neler Yapabilirsiniz?

Golf

GOLF

Ilıman iklimine sahip olan Kıbrıs, yıl boyunca golf oynamak için uygun bir yerdir. Yakınlarda inşa edilen en kaliteli tesisler, adadaki spor ilgisini artırıyor. Özellikle Korineum Golf & Country Club, 2007’nin nisan ayında gerçekleştirilen büyük açılışından bu yana Med'in doğal golf cenneti olmuştur. Golfçüler için tasarlanmış dinamik bir 6,232 metre, 72 par gemtir. 18 delikli, 6,232 metre, 72 şampiyona golf sahası her yaş ve standarta sahip golfçülere uygundur. Eşsiz tasarımı sayesinde golfçüler sahanın her yerinden dağ ve deniz manzaralarıyla müthiş deneyimler yaşayabilir.

Kuş Gözlemciliği

KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ

Kuzey Kıbrıs’ın bozulmamış bir doğa ve göç yolu üzerinde bulunması, burayı meraklıları için nadir kuşları gözlemleyebilecekleri muhteşem bir yer haline getiriyor. Kuş gözlemciliği, Kuzey Kıbrıs’ta popüler bir boş zaman geçirme aktivitesi haline gelmektedir. Doğu Akdeniz, kuş türlerinin uzun yolculuklarında kesiştiği bir yer olarak bilinmektedir. İzole edilmiş ve benzerlerinin birçoğundan daha az gelişmiş olan Kuzey Kıbrıs’ın doğası bozulmamış bir ulusal park olan Karpaz Yarımadası, önemli miktarda göç eden kuşları kendine çekmekte ve kuş gözlemciliği için önemli bir rol oynamaktadır. Yaygın olarak, Kıbrıs kuyrukkakanı ve Kıbrıs ötleğeni bulunmaktadır. Hem göçmen hem de ikamet eden çok çeşitli kuşlara rastlamanız mümkündür.

 

Tüplü Daliş

TÜPLÜ DALIŞ

Sıcak suları, mükemmel görünürlüğü ve keşfedilecek çok sayıda büyüleyici dalış alanları ile tüplü dalıştan zevk alanlar için Kuzey Kıbrıs, mükemmel bir seçimdir. Kristal berraklığı, kirlenmemiş suları görünürlüğü 30 metreye kadar uzatmaktadır. Suyun yeterince ılık olması, dalmayı bütün yıl boyunca mümkün hale getirmektedir. Tüplü dalış konusunda ister acemi, ister uzman olun, Kuzey Kıbrıs sizlere her seviyeye uygun deneyimleyebileceğiniz alanlar sunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın tüplü dalış alanları arasında antik amfora kalıntılarıyla çevrili koylardan ‘Antik Dükkan’ ve 14 metrelik bir sualtı dağı olan Zeyko bulunmaktadır.

Eko-Turizm

EKO-TURİZMİN PARÇASI OLUN

Büyükkonuk Eko-Turizm Birliği, köylerini ziyarete gelenlere sıcak bir karşılama gösteriyor. Eko-Turizm Ziyaretçi Merkezi’nde her zaman size tavsiye veren ve köy sanatlarının nasıl yapıldığını anlatan biri vardır. Bu el sanatları arasında ekmek yapımı, dokuma, sepet yapımı gibi el sanatlarını içermektedir. Sürdürülebilir doğal kaynakları kullanarak, örneğin düzenli aralıklarla öğütülmüş olan ağaç ürünlerinden biri olan zeytin odunu gibi ağaç işleri, hellim ve Kıbrıs mutfağına ait olan lezzetli yemekler, çoğu köy evlerinin bahçelerinde bulunan büyük kil fırınlarında pişiriliyor. Nesilden nesile aktarılan tarifler, şehir restorantlarında bulunmuyor. Ekmek ve hellim yapımlarının gösterildiği etkinlik günleri de bulunmaktadır.

 

Doğa Yürüyüşü

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yüz milinden fazla uzanan engebeli kıyı şeridi, yükselen dağ zirveleri, dokunulmamış araziler ve yılda ortalama 345 gün güneşli olan Kuzey Kıbrıs, doğa yürüyüşünün cennetidir. Kıbrıs’ın eşşiz ve ılıman iklimi, doğa yürüyüşü için bütün yıl boyunca fırsat sunmaktadır. Beşparmak Dağı’ndaki yollarda doğa yürüyüşü yaparken, muhteşem manzaraların ve doğanın keyfine varırken, aynı zamanda St. Hilarion Kalesi gibi tarihi hazinelerin engeline de takılabilirsiniz. Nefes kesen köyleri, tarihi mekanları ve panoramik manzaraları keşfetmeye hazırlanın.

Go Kart

GO KARTING

Hıza mı ihtiyacınız var? Kuzey Kıbrıs’ta, ister yaşlı olun ister genç, karting derslerinin tadını çıkarabilirsiniz. Tek motorlu olan araçlar, 90km/saat’ e kadar hıza erişebilir ve yere yakın olduğundan dolayı normal bir arabadan daha çok etkili bir şekilde köşeleri dönebilir. Lefkoşa’nın dışında yer alan Zet Karting go-kart, sürüş becerilerinizi doğru bir şekilde test edebileceğiniz bir pisttir. En kaliteli, 1200 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde olan pist, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük yarış pistidir. Genç bir aile iseniz, Girne’nin doğusunda yer alan 350 metrelik Tazkarts Go-Kart sizin için idealdir. Ayrıca Max-Power Go-Kart, Mağusa’da adrenalini hissetmek isteyenler için mükemmel bir adrestir.

 

Kuzey Kıbrıs Casino

ŞANSINIZI KUMARHANEDE DENEYİN

Işıklar altında şansını denemek isteyenler için, ABD, Almanya, Çin ve Avustralya gibi ülkelerinde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta yasal olarak girebilecekleri en iyi kaliteli kumarhaneler bulunmaktadır. Arkın Palm Beach, Artemis, Merit Otel, Elexus, Nuhun Gemisi ve Golden Tulip, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan kumarhanelerden en başta gelenleridir.

Paintball

PAINT BALL

Rakiplerinizi, Kuzey Kıbrıs’ın tabiatında takip edin, boyalarınızla vurun ve bayrağı kazanın! Bütün aile için bir eğlence. Kuzey Kıbrıs, manzarası ve yeşilliği ile paintball heyecanını ilk defa deneyimlemek için en iyi yerdir. Oynayabileceğiniz yerler arasında, Paint Zone- Lefkoşa, PaintBall Bar- Mağusa, The Sunset Club- Girne, PaintBall Kıbrıs- Lefkoşa ve Haskar Paintball- Güzelyurt bulunmaktadır.

 

Kuzey Kıbrıs Diskolar

GECE KULÜPLERİNDE VE DİSKOLARDA PARTİLEYİN

Kuzey Kıbrıs’ı ziyarete geldiğinizde, çeşitli gece hayatının da olduğunu duymak sizi memnun edecektir. Eğer dans eden biriyseniz, sizi meşgul etmeye yetecek kadar gece eğlencesi bulacağınızı size temin ederiz. Bu yerlerin en ünlüleri arasında, Alsancak’taki Escape Beach Club bulunmaktadır. Söz edilmeye değer diğer klüpler arasında ise, Cage Club, Tango to Buddha, Girne’deki Barcode ve Mağusa’daki Club 27 ve Kybele bulunmaktadır.

Festivaller

FESTİVALLER

Kuzey Kıbrıs, geniş bir festival yelpazesine sahiptir. Köylerin kendi isimlerinde yapılan köy festivallerine katılabileceğiniz gibi, Kuzey Kıbrıs’ın büyük tarihi yerlerinde yapılan kültürel ve uluslararası festivallere de katılabilirsiniz. Zeytinlik’teki Zeytin Festivali, Büyükkonuk Eko Festivali, Uluslararası Bellapais Müzik Festivali, Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali ve DAÜ Bahar Şenlikleri göz gezdirebileceğiniz festivaller arasındadır.

 

Bar & Publar

BAR & PUBLAR

Kuzey Kıbrıs’ta restorantların olduğu kadar, herkesi mutlu edebilecek geniş bir yelpazeye sahip bar ve publar da bulunmaktadır. Bunlar arasında, Lefkoşa’da Cadı Kazanı Café Bar, Narnia, Paddys Irısh Restoran ve Pub, Zephyr, Mağusa’da Shamrock, Monks Inn, De Molay, Girne Limanı ve çevresinde ise Cream Bar, Ego Bar ve Tunnel bulunmaktadır.

Sinema

SİNEMALAR

Kuzey Kıbrıs’taki sinemalar, vizyona yeni giren filmlere yer vermekte ve her hafta yenilenmektedir. Tüm sinema salonları, görüntü ve sesi yüksek kalitede sağlamak için modern teknolojiye göre donatılmıştır. Sinemaların çoğunda, aynı anda farklı filmler sunabilmek için birden çok salona sahiptir. Lemar ve Galleria sinemaları, Mağusa, Lefkoşa ve Girne’de bulunmaktadır.

 

Yemek ~ yiyecek, içecek ve tabii ki kahve

Kuzey Kıbrıs’ta yemek yemek istediğiniz zaman, çok çeşitli restoran ve mutfak alternatiflerine sahip olduğunuzu duymak size memnun edecektir. Örnek olarak, çok çeşitli seçkin menuler sunan oteller, en iyi Kıbrıs mutfağını sunan geleneksel Kıbrıs restorantları, çocuklarınızla birlikte yemek yiyebileceğiniz aile restorantları, kaliteli yemek ve şarap sunan alakart mekanlar, fast food yerleri ve daha niceleri bulunabilir.

Kuzey Kıbrıs’ta, yemek yiyebileceğiniz çeşitli yerlerin yanı sıra, çok sayıda kafe ve kahve mekanları da bulmak mümkündür. Kahve, Kıbrıs halkı için önemli bir yer tuttuğu için bahsetmeden geçemeyiz. 

BİRİNCİ SINIF RESTORANLAR

En iyi yemeği tatmak, hoş bir ambiyansta keyifli saatler geçirmek isterseniz; Girne’nin birinci sınıf restoranları doğru seçim olacaktır.

girne restoran ve kafe rehberi dragon restaurant

 • Efendi Restaurant Bar: Akdeniz, Avrupa ve Uluslararası mutfak portföyü ile büyüleyici bir lezzet şöleni sunabilen, Tripadvisor gibi platformlarda mükemmellik sertifikası sahibi olan Efendi Restaurant Bar; birinci sınıf deneyim yaşamak isterseniz ilk tercihlerinizden biri olmalı.

 • Bellapais Garden Restaurant: Harika bahçesi ile hem romantik bir akşam yemeği hem de keyifli saatler geçirebileceğiniz bir diğer birinci sınıf restoran da; Girne merkezinde bulunan Bellapais Garden Restaurant.

 • The Dragon: Farklı tatlar ve kültürler keşfetmek isterseniz, sunduğu Asya ve Çin mutfağı portföyü ile The Dragon, Girne’de uğrayabileceğiniz harika mekanlardan. Giden çoğu konuk, sadece Kıbrıs’ta değil, lezzeti sayesinde dünyanın sayılı Asya restoranlarından biri olduğunu söylüyor.

YEREL MUTFAK LEZZETLERİ SUNAN RESTORANLAR

Girne restoran ve kafe rehberi yazımızın ikinci kısmı, yerel mutfak lezzetleri sunan restoranlara dair.

girne restoran ve kafe rehberi archway restaurant

 • Azure: Akdeniz ve Türk mutfağından zengin bir portföy sunan Azure, Girne’nin en samimi ve sıcak mekanlarından. Efeler sokakta konumlanmış Azure’de, mezeleri mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

 • Archway Restaurant: Dereboyu sokakta yer alan Archway Restaurant da Girne’nin en güzel mekanlarından. Kıbrıs’ın yerel lezzetlerini keşfetmek isterseniz, bu restorana uğrayın ve mutlaka şeftali kebabını tadın deriz.

 • İkimiz Restaurant: Oldukça zengin bir kahvaltı yapmak ister misiniz? O halde, Kıbrıs’ın yerel lezzetleri ile dolu bir sabah kahvaltısı için, mutlaka İkimiz Restaurant’a uğrayın. Patates köftesi, kahvaltının en özel ögelerinden biri.

ORTA FİYATLI RESTORANLAR

Kıbrıs’ta orta fiyatlı kafe ve restoranlar da, fiyat performans oranı göze alındığında gayet iyi hizmet sunabiliyorlar. Aşağıda, bunlardan birkaçını sizin için sunduk.

girne restoran ve kafe rehberi whiskey joes bar kyrenia

 • Grida Balık Restaurant: Kıbrıs’ta hem ekonomik hem de oldukça güzel bir balık yemek isterseniz, butik bir işletme olan Grida Balık Restaurant’a mutlaka uğramalısınız.

 • The Kyrenia Tavern: Girne’nin Türkmen sokak bölgesinde konumlanmış The Kyrenia Tavern, yeşilin ortasında, huzur dolu bir mekan. Bilhassa gece eğlencesi adına muhakkak uğramanız gereken yerlerden biri.

 • Whiskey Joe’s Bar Kyrenia: Girne limanının arka sokaklarında yer alan Whiskey Joe’s Bar Kyrenia, samimi ve keyifli atmosferinin yanı sıra ekonomik fiyatları ile de dikkat çekiyor.

DOLU DOLU KAHVALTI SUNAN RESTORANLAR

Girne restoran ve kafe rehberi yazımızı, hem Kıbrıs’ın geleneksel lezzetleri hem de organik ürünler ile zengin bir kahvaltı yapmak isteyenlere mekanlar önererek sonlandırıyoruz.

girne restoran ve kafe rehberi ezic peanuts

 • Ezic Peanuts: Karakız sokakta yer alan Ezic Peanuts, deniz manzaralı bir kahvaltı yapmak isteyenlerin tercihi. Temiz, nezih, ekonomik ve bir o kadar da zengin kahvaltısı ile bu mekana mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

 • Cafe George: Kahvaltıdan gece eğlencesine kadar her saatte hizmet veren Cafe George, bilhassa kahvaltıları ile ünlü.

 

Eziç Peanuts Eziç Peanuts - Girne A Variety of Dining Types and Drinks
Ambiance Restoran Ambiance Restoran - Girne Kıbrıs ve Uluslararası Mutfaklar
Costa Coffee Costa Coffee - Mağusa Kahve / Tatlılar / Tuzlu Yiyecekler
Petek Pastahanesi Petek Pastahanesi - Mağusa ve İskele Geleneksel Tatlılar / Hamur İşi / Yiyecek İçecek / Drinks
Rouge 21 Rouge 21 - Mağusa Uluslararası Mutfaklar / İçecek
Robert's Coffee Robert's Coffee - Mağusa Uluslararası Franchise Kahve Dükkanı
HürDeniz Balık Restoranı HürDeniz Balık Restoranı - Girne Balık Restoranı
İnciraltı Restoranı İnciraltı Meze Restoranı - Mağusa Geleneksel Kıbrıs Mutfağı / Taverna
Mardo Mardo Dondurma - Mağusa Dondurma / Tatlı ve Kek
The Palm House The Palm House Kafe & Restoranı - Mağusa Geleneksel Kıbrıs Mutfağı
Aralık Sonu Ocakbaşı Aralık Sonu Ocakbaşı - Mağusa Geleneksel Kıbrıs Mutfağı / Taverna
Coffeemania Coffeemania - Mağusa Uluslararası Franchise Restoranı
Salamis Çin Restoranı Salamis Çin Restoranı - Mağusa Çin Mutfağı
Aspava Restoranı Aspava Restoran & Bar- Mağusa Kıbrıs Mutfağı / Taverna
David People David People - Mağusa Yiyecek / Kahve

Tripadvisor ~ GİRNE TOP 25 Listesi: https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurants-g190378-c8-Kyrenia_Kyrenia_District.html