Sıkça Sorulanlar

Sıkça Sorulanlar

Satın alınacak emlak seçildikten ve fiyat konusunda satıcı firma ile anlaşıldıktan sonra, alıcı ve satıcı arasında; satış fiyatı, ödeme ve teslimat koşulları, emlağın detayları gibi hususları içeren bir satış sözleşmesi imzalanır.

KKTC vatandaşı olmayan kimselerin Kuzey Kıbrıs ‘ta emlak satın alabilmeleri için KKTC Devletinden “Emlak Alım İzni” çıkartmaları gerekmektedir. Bu süreç 3 – 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır

Sözleşme imzalandıktan sonra Vergi Dairesi’ne şu anki yasaya göre Kontrat Fiyatı üzerinden % 0.5 olan Pul Ücreti kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. Böylece kontrat mali açıdan yasal hale gelmektedir.

İlaveten Satış Sözleşmesi imza tarihinden itibaren 21 gün içinde Tapu Dairesine kaydettirilmesi gerekmektedir.

Satılmış olan emlakin hiçbir şekilde üçüncü şahısların tasarrufuna veya mülkiyetine geçmeyeceğine dair alıcı sözleşmesini Tapu Dairesine kaydettirir ve mülkiyet hakki hukuki açıdan da yasallık kazanır.

Pullanmış mukavelenin Vergi Dairesinden mühür vurulmuş bir fotokopisinin tarafımıza iletilmesi gerekmektedir

Yabancı uyruklu kişiler, Kuzey Kıbrıs ‘tan kişi başına 1 ev veya en fazla 1 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir.

Bir gayrimenkul satın alınırken sadece alıcıların kimlik veya pasaportuna ihtiyaç vardır.

Alıcı satın aldığı gayrimenkulün “Tapu Devir Harcını” ödemekle yükümlüdür. Tapu Devir Harcı, Tapu devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesi’ne ödenmektedir. Alıcının ilk gayrimenkulü olması durumunda indirimli olarak satın alınan gayrimenkulün satış fiyatının %3’ü kadar olan devir harcı ödenmektedir. İndirim hakkını daha önce kullanmış olan tüm şahıslar için bu oran %6’dir.

İlaveten Katma Değer Vergisi (KDV) ve Stopaj vergisi ödenmektedir . KDV miktarı alıcı tarafından ödenip, gayrimenkulün satış değerinin %5’i kadardır.

Stopaj Vergisi ise satıcı tarafından Vergi Dairesi’ne ödenir. Kar amacı güden satıcılar (müteahhit) için %4 olan bu oran, kar amacı gütmeyen (sahibinden) satıcılar için ise %3,5 tir.

KKTC’de 3 çeşit emlak türü vardır. Şöyle ki;

TÜRK KOÇANI: 1974 yılı öncesinde Kıbrıslı Türklerin veya yabancı uyruklu şahısların sahip olduğu konut, arazi ve işyerleri için verilen koçan türüdür. 

EŞDEĞER KOÇAN: 1974 yılında Güney Kıbrıs ‘taki gayrimenkullerini bırakarak Kuzey Kıbrıs ‘a göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türklere, KKTC devleti tarafından Rum tarafında bırakmış oldukları gayrimenkuller karşılığında, orada sahip oldukları mülkün eş değerinde olan gayrimenkuller verilmiştir. Eşdeğer gayrimenkullerini alan Kıbrıslı Türkler, Rum kesiminde kalan arazilerinden feragat ettiklerine daire belgeler imzalayarak “Eşdeğer” gayrimenkullerinin koçanlarını KKTC devletinden almışlardır. Eşdeğer Koçanlı gayrimenkuller güvenli olarak değerlendirilir ve her türlü alım / satımı yapılabilmektedir.

TAHSİS KOÇAN: KKTC devleti tarafından savaşta gösterilen başarıya ödül olarak KKTC vatandaşlarına veya 1974 sonrasında Türkiye’den gelen kişilere ülkeye yerleşip hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmiş gayrimenkullerin koçanlarıdır. Bu koçanlar, KKTC devleti garantisi altındadır ve sahipleri gayrimenkuller üzerinde tüm mülkiyet hakkına sahiptirler.

Kuzey Kıbrıs’ta arazi ve arsa alan ölçümlerinde dönüm, evlek, ayak(feet) ve metre birimleri kullanılmaktadır.

1 Dönüm = 4 evlek
1 Dönüm = 1.338 m2
1 Dönüm = 14.400 ft2
1 Evlek = 334,5 m2
1 Evlek = 3600 ft2
1 m2 = 10,76 ft2

EVO İnşaat yap-sat projelerinin yanı sıra özel projeler de yapmaktadır. Şirketimiz satın alma departmanı, teknik ekibi ve çözüm ortakları ile arazi alımından bina peyzajı ve iç mimarisi de dahil anahtar teslimine kadar olan tüm süreçlerin yönetim ve takibini yapabilecek kapasitededir.

Şu an Kuzey Kıbrıs’a tüm uçuşlar Türkiye üzerinden gerçekleşmektedir.

Evet, şirketimizden satın aldığınız mülkün ödemelerini doğrudan banka havalesi ile banka hesaplarımıza yapabilirsiniz. Hesap bilgileri, istemeniz durumunda muhasebe departmanımız tarafından temin edilecektir.

Satın almış olduğunuz emlakın elektrik ve telefon faturalarını otomatik ödeme talimatı ile ilgili kurum hesaplarına ödeyebilirsiniz. Su için ise belediyeye önceden ödeme yapabilirsiniz.

Satın alınan emlakın aidat masrafı mevcut ise, ödemeler için site yönetimi ile bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

Emlak Kaydınızı yapmak için Girne Belediyesi Emlak bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Pullu sözleşmeniz, tapu kaydı ve kimlik bilgilerinizi gösteren herhangi bir belge (kimlik kartı veya pasaport) ile başvuru yapabilirsiniz. Emlak Vergisi, evinizin m2si üzerinden hesaplanır.

Elektriğinizin açılması için KIBTEK’e depozito ödemeniz gerekmektedir, pullanmış sözleşme, tapu kaydı ve kimlik bilgilerinizi gösteren herhangi bir belge ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KKTC Vatandaşıysanız veya KKTC vatandaşı kefiliniz varsa depozito ücreti 470 TL’dir. Eğer KKTC vatandaşı değilseniz ve kefiliniz de yoksa depozito ücreti 1410 TL’dir.

Su sayacınızı bağlatmak için Girne Belediyesi Su bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Pullu sözleşmeniz, kimlik bilgilerinizi gösteren herhangi bir belge ve emlak kaydı veya makbuzu ile başvuru yapabilirsiniz. Su sayacı tutarı 1976 TL’dir.